Otežno disanje i osećaj gušenja mogu da budu znaci prehlade, upale pluća, ali i narušenog zdravlja srca. Da bi se utvrdilo o čemu je reč nije dovoljno da lekar samo posluša pluća stetoskopom, već i da uputi pacijenta na osnovne laboratorijske analize, EKG, kao i rendgenski snimak srca i pluća.
Image by silviarita from Pixabay |
Profesor dr Petar Otašević, kardiolog Instituta "Dedinje", kaže da je ova vrsta dodatnog ispitivanja otežanog disanja naročito važna kod starijih osoba, kao i onih koje boluju od dijabetesa:
- Kod većine srčanih bolesnika, u naporu, kao tegoba, javlja se bol u grudima ili angina pektoris. Tada nema dileme da je reč o narušenom zdravlju srca. Međutim, kod pacijenta starije životne dobi i kod obolelih od šećerne bolesti nije retkost da se, umesto bola, kao simptom kardiovaskularnog oboljenja javlja upravo osećaj otežanog disanja.
Osećaj zamora, malaksalost i nedovoljno dubok udah, osim na srčane probleme, mogu da ukazuju i na druga patološka stanja.
- Malokrvnost i snižena funkcija štitaste žlezde takođe mogu da uzrokuju tegobe slične prehladi - kaže naš sagovornik. - Kod ovih bolesnika neophodan je multidisplinarni pristup u ispitivanju, koji bi trebalo započeti pregledom kardiologa.
Da li guši i steže u grudima zbog respiratorne infekcije, ili je reč o mnogo ozbiljnijem oboljenju, moguće je da se utvrdi i na osnovu drugih simptoma.
- Ukoliko je otežano disanje praćeno kijavicom, kašljem, bolovima u mišićima i povišenom temperaturom, onda je prilično jasno da se radi o prehladi i ne treba ići dalje od fizičkog pregleda - kaže profesor Otašević.
Kada problemi sa disanjem i umorom traju duže, i posle prehlade, obavezno bi trebalo otići kod kardiologa.
- Određene vrste virusa mogu da oštete srce tako što uzrokuju zapaljenje srčanog mišića - kaže naš sagovornik. - Zato, ako tegobe postoje i posle preležane prehlade, tokom više nedelja i meseci, trebalo bi utvrditi da li postoji problem sa plućima ili srcem.
Iza simptoma otežanog disanja i nepodnošenja napora obično se otkrije teško srčano oboljenje.
- Kod ovih pacijenata prvo radimo ultrazvuk srca i koronarografiju, da bismo utvrdili razlog otežanog disanja i loše tolerancije napora - kaže profesor Otašević. - Ukoliko je problem srčana slabost, onda započinjemo davanje lekova i pratimo njihovo dejstvo. Ukoliko je problem suženje krvnih sudova ili loša funkcija srčanih zalistaka, onda se, pored lekova, može predložiti i operacija.
Specijalni dodatak Doktor u kući - I. Kovačić
0 коментара:
Постави коментар