Suva usta mogu biti znak ozbiljne bolesti: Evo kada su znak za uzbunu

Suva usta najčešće mogu biti posledica obične žeđi ili neke virusne infekcije, pa čak i napetosti ili napada straha. Međutim, ako je usna šupljina suva duže vreme, i to se ponavlja često, najverovatnije je reč o kserotomiji.

Foto: Pixabay

Kserotomija može biti izazvana pojedinim lekovima, ali može biti upozorenje i za bolesti.

Najverovatnije niste upućeni, ali čitav niz medikamenata može dovoditi do sušenja usta – antidepresivi, lekovi protiv alergije i zapušenog nosa, sredstva protiv anksioznosti ili protiv Parkinsonove bolesti.

Kserotomija nastaje i kao posledica zračenja tokom lečenja karcinoma, a ređe je uzrok problem sa pljuvačnim žlezdama. Suva usta se često javljaju i kao posledica dijabetesa, ali i pojedinih autoimunih bolesti. Javlja se kod bolesnika sa Sjogrenovim sindromom, sarkoidozom i kod pacijenata inficiranih HIV–om. Upravo iz tog razloga lekari savetuju da se nakon dužeg perioda trajanja suvoće usta obavezno javite lekaru.

Provera se može izvršiti lako, držanjem špatule na sluzokoži obraza oko pet sekundi. Ako se špatula lako odvaja od sluzokože obraza, lučenje pljuvačke je normalno, ali ako ima teškoća, u pitanju je kserotomija. Kao posledica suvih usta, javlja se neprijatan zadah, zubi ubrzano propadaju zbog karijesa, česta je infekcija gljivicama.

Higijena usne šupljine je otežana, kao i gutanje i govor. Pored terapije koju će lekar, eventualno, prepisati, savetuju se žvake i bombone bez šećera, sa ksilitolom, kao i stalna hidratacija.

IZVOR: LEPA&SREĆNA

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар