Velik procenat lekara ranije je ignorisao ovu bolest jer su verovali da je bezopasna, ali nije više tako. Ona je često povezana s visokim krvnim pritiskom, dijabetesom, gojaznošću, visokim holesterolom i niskim "dobrim" holesterolom. Bolest je, pritom, veoma rasprostranjena, što može biti razlog zbog čega lekari ističu da ovo stanje traži pažljivu dijagnostiku i ispravnu terapiju.
Foto: Photl.com |
Gotovo 80 odsto ljudi koji imaju bolest jetre nemaju pravu dijagnozu, otkriva nova studija s Bejlor koledža. Reč je o masnoj jetri, koja nije uzrokovana alkoholizmom, a istraživanje pokazuje da masnoj jetri uzrok nije ni hepatitis ni preterano ispijanje alkohola, piše Menshealth.
Međutim, kad su naučnici revidirali istoriju bolesti pacijenata tek je njih 39 odsto s dijagnozom bolesne jetre imalo abnormalne nivoe jetrenih enzima dokumentovane u svojim kartonima, a za 22 odsto pacijenata se spomenula mogućnost te bolesti.
Ova bolest je veoma raširena, što može biti razlog zbog čega lekari ističu da ovo stanje traži pažljivu dijagnostiku i ispravnu terapiju.
U studiji iz 2013. napravljenoj na Džon Hopkins Univerzitetu, otkriveno je da jedan od šestorice muškaraca u svojom kasnim tridesetima ima masnu jetru. A taj broj je u porastu kako pacijenti stare pa jedan od četvorice muškaraca u četrdesetim godinama ima masnu jetru.
Velik procenat lekara ranije je ignorisao masnu jetru jer su verovali da je bezopasna, ali nije više tako. Ona je često povezana s visokim krvnim pritiskom, dijabetesom, gojaznošću, visokim holesterolom i niskim "dobrim" holesterolom.
Izvor: vecernji.hr
0 коментара:
Постави коментар