Psihološkinja Radmila Vulić Bojović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da nas je, nakon Ribnikara, Dubone i Malog Orašja, ubistvo dvogodišnje Danke Ilić pomerilo iz temelja.
Društvene mreže |
“Reč o detetu, o bebi praktično koja nema ni dve godine. Njena mogućnost da samu sebe zaštiti od bilo čega je zapravo bila nepostojeća. Tako da je na odraslima, na raznim odraslima, bilo da joj nekako tu zaštitu pruže“, rekla je Radmila Vulić Bojović.
Ističe da je za društvo uznemirujuće to što iza ubistva deteta stoji to što je neko hteo da izbegne odgovornost.
“Stavimo po strani u ovom trenutku sudbinu tog nesrećnog deteta i te nesrećne porodice koja je izgubila dete. To je stvarno nešto najteže što čoveku može da se desi u životu, ali čitav ovaj splet okolnosti gde se dvojica odraslih ljudi odlučuje na tako nešto i deset dana drže čitavu javnost u nekoj vrsti limba, nekoj vrsti stanja ni na nebu ni na zemlji, kada se ne zna šta se dešava, generišu se razne strahovi… Prirodno je da svaki roditelj, pa i onaj ko nije roditelj, u tom trenutku nekako kaže – čekaj, pa da li je moje dete bezbedno, šta da radim, kako da obezbedim bezbednost detetu”, kaže Radmila Vujić Bojović.
Ističe da traume ne samo da su duboke, već će i dugo trajati.
”Mislim da je ovo što se sada desilo sa devojčicom Dankom negde samo potpirilo na neki način ili produbilo nesigurnost, jer čak ni jedno dete koje je malo, ima manje od dve godine, jedva hoda, kažu da nije govorila… nije sigurno“, kaže psihološkinja.
Napominje da je važno da ne ulazimo u iracionalnu dimenziju straha – da će nam se nešto loše dogoditi kada izađemo na ulicu, ali da je neophodno da budemo spremni da odreagujemo na vanrednu situaciju najbolje što možemo u određenom trenutku.
“Sledeće što je važno to je kvalitet života. Znate, živeti u strahu, živeti u toj vrsti napetosti nije jednostavno. Ne samo što nije jednostavno, nego ostavlja trajne posledice. Mi ne možemo funkcionisati tako. Mi imamo u psihijatrijskim i psihološkim i psihoterapijskim ordinacijama epidemiju anksiozno-depresivnih stanja, koja direktno proizilaze iz ovog konteksta u kome mi živimo, u kome je nesigurnost zapravo nešto što nas prati svaki dan”, kaže Radmila Vulić Bojović.
Zbog toga ljudima savetuje da se okrenu sebi i svojim bližnjima.
- Izvor: RTS, Foto: Pixabay
0 коментара:
Постави коментар