Naučnici iz Langon škole medicine Njujork došli do zaključka da ljudski mozak i dalje radi nakon što srce prestane da kuca.
Pixabay |
Doktor Sem Parnija, direktor intenzivne nege vodi ovu studiju, budući da je proveo godine proučavajući ljudski mozak. On je uradio najveću studiju kada je reč o kliničkoj smrti, i sada je predmet njegovog interesovanja to kako mozak funkcioniše nakon što nastupi smrt, prenosi Littile things.
Sa svojim timom, doktor Parnija je pričao sa kardiološkim pacijantima, kao i sa doktorima i sestrama i došao do zaključka da je pacijentima kojima nastupi čuvena "ravna linija" na monitoru, aparatu koji meri otkucaje srca i zahvaljujući kome se konstatuje smrt, i nakon proglašenja smrti mozak "živ" i nastavlja da radi.
- Tehnički govoreći, tako dobijamo vreme smrti, ono je bazirano na momentu kada prestaju otkucaji srca - rekao je doktor Parnija, ali to nije nužno kada mozak stane.
Ono što govori u prilog njegovoj tezi da mozak normalno radi nakon što srce prestane, je to da se mnogi pacijenti koji su doživeli kliničku smrt sećaju razgovora lekara i medicinskih lekara koji su bili u njegovoj sobi za to vreme. To znači da je u momentu kada je smatram mrtvim, mozak tog čoveka nastavio da obrađuje informacije, prenosi Little things.
Doktor Parnija je izneo i šokantnu činjenicu, a to je da smo svesni da smo mrtvi u tom momentu.
- Pokušavamo da razumemo potpuno šta je to što ljudi dožive kada prođu kroz smrt, jer smatramo da će to uticati na neko univerzalno mišljenje gde svi idemo nakon što umremo - zaključuje Parnija.
Kurir / Pink
0 коментара:
Постави коментар