Svi uglavnom govore o umrlima od koronavirusa, a malo o onima koji su ga preživeli. Ne priča se o tome hoće li oni i u kolikoj meri imati zdravstvenih posledica, odnosno koliko im je sada zdravlje ugroženije. Zbog toga je neizmerno važna upravo objavljena medicinska studija o posledicama koje koronavirus ostavlja na ljudsko zdravlje.
Image by Gerd Altmann from Pixabay |
Istraživanje je obuhvatilo čak 50 hiljada pacijenata hospitalizovanih zbog koronavirusa. Njihovi detaljni medicinski izveštaji nakon bolesti upoređeni su sa s nalazima ljudi koji nisu imali koronavirus. Zaključci medicinske studije govore da je koronavirus na onima koji su ga preboleli u ostavio ozbiljne zdravstvene posledice.
Podaci pokazuju da je u roku od 140 dana nakon bolesti, čak 30 odsto onih koji su preležali koronavirus ponovno hospitalizovano.
Smrt je bila čak osam puta učestalija, nego u drugoj, “nekoronskoj”.
Respiratorne bolesti, dijabetes i kardiovaskularne bolesti su također bile učestalije kod onih koji su preležali koronavirus, a istaknuto je i da ovi zdravstveni rizici nisu ograničeni samo na stariju populaciju, piše ugledni medicinski časopis iz Britanije BMJ.
Preporuke iz studije glase: dijagnostifikovanje, lečenje i prevencija post-koronavirus sindroma zahteva intezivniji pristup, a ne analizu uticaja na pojedine organe ili bolesti, te da su potrebna hitna nova istraživanja kako bi se utvrdili svi faktori rizika.
Medicinska studija iz Ujedinjenog Kraljevstva zaključuje da koronavirus ubija i mesecima nakon što ga preboliš.
Nova
0 коментара:
Постави коментар