Stručnjaci kažu da postoji i jedna stvar koju možete uraditi ujutru, a koja će vam omogućiti da se bolje naspavate.
Pixabay |
Nesanicu izazivaju stres, nervoza, brige, pa i pojedini medicinski problemi, ali je ona kod zdravih ljudi uglavnom izazvana mislima koje ne mogu da "ugase" i konačno utonu u san..
Psihijatar i specijalista za san dr Niši Bopal kaže da je u prekidanju svake loše navike ili čak zavisnosti naša svesna namera da se s tim problemom izborimo.
Brojne obaveze, pa i rad od kuće tokom pandemije, mnogima od nas "pomerile" su odlazak na spavanje zbog čega ne dobijamo dovoljno sati sna. Redovan san koji je u skladu s ritmom našeg organizma važan je za zdravlje i njegovo odsustvo će telo i um brzo osetiti.
"Zbog toga, morate sebi svesno pomoći. Već ujutru kada ustanete, recite sebi - večeras idem na spavanje u toliko i toliko sati. Svesno mislite o tome par minuta. Kako ćete se pripremati za spavanje, i završiti sve što pre toga treba uraditi", rekla je ona.
"Tokom dana, periodično podsećajte sebe na to zadato vreme. Podsetite se i zbog čega je to važno, odnosno kako ćete se osećati ujutru ako opet ne budete spavali dovoljno", rekla je ona.
"Obećanje" sebi nateraće nas da se dodatno potrudimo i legnemo ranije, a dr Bopal navodi da će čak i leškarenje u krevetu u to vreme odmoriti telo i duh, pre nego što utonemo u san.
0 коментара:
Постави коментар