– Sva je prilika da će i ove, 2014. godine biti miholjskog leta, ali ne dugog kako je bilo oktobra 2008. kada je sunce, s malim prekidima, o Miholjdanu grejalo 23 dana. U poslednjih deset godina gotovo da nije bilo jeseni bez ugodnih sunčanih miholjskih dana koji se vezuju za blagdan Miholjdan, 12. oktobra – rekao je Nedeljko Todorović, meteorolog i istraživač klimatskih mena iz Beograda.
Naime, period od polovine septembra do polovine novembra u našim krajevima poznat je i pod imenom Miholjsko ili bablje leto. Stiže uglavnom u prvoj polovini oktobra, a može da nas ogreje i krajem septembra (rano miholjsko leto) ili čak početkom novembra (pozno miholjsko leto).
– Prosečno imamo godišnje desetak takvih dana. Bilo je godina kada miholjskog leta nije bilo, a poslednjih šest godina potrajalo je od 13 do 23 dana. Nema pravila da posle kišovitog leta dolazi suva jesen – rekao je Todorović za "Politiku".
A kakva će, kada je vreme u pitanju, biti ova jesen?
U prvoj sedmici septembra, kaže on, biće promenljivo i svežije u odnosu na poslednje dane avgusta, povremeno kiša, pljuskovi i grmljavina. Zatim od 10. do 15. septembra toplo i suvo. U produžetku, smenjivaće se kratki periodi od nekoliko dana svežijeg i kišovitog vremena s takođe kratkim intervalima suvog i toplog vremena.
Ali, temperatura neminovno postepeno pada, tako da svako naoblačenje s kišom donosi i niže temperature, posebno u oktobru.
Najzad, nešto i o poreklu samog izraza Miholjsko, odnosno bablje leto.
Bablje leto je u narodu, naime, poznato i kao Miholjsko leto, prema verskom prazniku Svetog Mihovla (29. septembra). Pojam "bablje leto" se javlja u većem delu Evope, te postoji više teorija porekla ovog pojma.
Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci iz porodice "Linyphiidae" lete u jesen kroz vazduh. U većini slovenskih jezika to su "bapske dlake". Takođe, ova paučina smatrala se predivom vilenjaka, patuljaka ili device Marije. Verovalo se da će uskoro biti venčanje ako se leteća paučina uplela u kosu mlade djevojke.
Prema "Velikoj sovjetskoj enciklopediji" to je period "kad starice na suncu još mogu zagrejati svoje kosti".
U većini evropskih jezika pojam je najčešće poznat kao "bablje leto", ali se javljaju i drugi oblici, vezani uglavnom za neki jesenji verski praznik, kao što su "Miholjsko leto" i "Martinjsko leto" (prema sv. Martinu, 11. novembra), te "Cigansko (sirotinjsko) leto" (u Bugarskoj) ili "kasno leto" (u Holandiji). U Severnoj Americi se za istu pojavu koristi naziv "Indijansko leto".
- Blogger Comment
- Facebook Comment
Пријавите се на:
Објављивање коментара
(
Atom
)
0 коментара:
Постави коментар