Merkur vidljiv golim okom izmedju 22. februara i 12. marta

Planeta Merkur jedna je od pet najsjajnijih u Sunčevom sistemu koje je najteže videti golim okom. Tokom godine, međutim, postoje periodi kada ju je iznenađujuće lako videti.

Merkur često zovu "donja planeta", jer je njegova orbita bliža Suncu nego Zemljina, a uvek se pojavljuje u istom pravcu kao i Sunce, pa ga je malo njih videlo golim okom.

Ipak, nije baš tako teško uočiti ga na vedrom nebu, samo treba znati gde gledati.
Oni koji žive u severnoj hemisferi imaće dobar pogled na Merkur. Prilika da se najmanja planeta Solarnog sistema vidi golim okom ukazaće se u razdoblju od 22. februara do 12. marta, pored Venere i Jupitera.



Kuda gledati

Prvo treba imati u vidu da, kada ispružite ruku (u ovom slučaju ka zapadu), pesnica ima oko 10 stepeni u širini, pa može poslužiti kao parametar za procjenu stepena bilo horizontalno bilo vertikalno.

Oko pola sata nakon zalaska Sunca 22. februara, kada je prva prilika da se vidi Merkur, pogledajte oko 10 stepeni ulijevo od pravca zapad (270 °) i šest stepeni iznad horizonta vidjet ćete Merkur i Mjesec. Naravno, pogled će biti još bolji ako imate dvogled.

Merkur će sijati za tračak slabije od Sirijusa, najsjajnije zvezde našeg neba, a nalaziće se oko pet-šest stepeni ulevo od mesečevog srpa. Ukoliko nebo bude vedro, Merkur će se videti bez problema, kao veoma sjajna "zvezda", sa primjesom žuto-narančaste boje.

Merkur će na Najistočniju točku doći 5. marta, kada će biti 18 stepeni istočno od Sunca. Ovo će biti najbolje prikazivanje Merkura na istoku u 2012. godini.

Oko 45 minuta nakon zalaska Sunca, na geografskoj širini 40 stepeni severno, Merkur će se videti daleko dolje i na desnoj strani od sjajnije Venere, devet stepeni iznad horizonta, blizu pravca zapad.

Do 12. marta njegov sjaj će opadati. Gledan teleskopom, izgledace kao srp, da bi na kraju "nestao".
Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар