Kroz celu istoriju postoje osobe koje su tvrdile da su doživele vantelesno isukstvo, napustili su svoje telo i bili su u prilici da gledaju sami sebe. Ovo se najčešće dešavala sudeći po sakupljenim izveštajima kada su osobe bile blizu smrti ili na operacionom stolu.
Sakupljeni izveštaji bili su toliko živopisni i detaljni da su vrlo često korišćeni i kao dokaz za postojanje duše i raja.
Međutim, sada naučnici tvrde da su uspeli da objasne ovaj mit tako što su uspeli da veštački stvore vantelesno iskustvo uz pomoć kamera i kompjutera.
Oni veruju da se osećaj odvojenosti od tela stvara kada mozak dođe u stanje konfuzije usled pomešanosti informacija koje mu šalju čula – i to nikako ne može biti dokaz o postojanju određene „duhovne dimenzije“.
Profesor Olaf Blanke i njegov tim sa Univerziteta u Ženevi izjavili su da su uspeli da urone dobrovoljce u telo avatara – kompijuterski stvorene vizije njih samih.
Od dobrovoljaca je zatraženo da nose naočari koje su bile povezane za slikom avatara ispred kamere. Slika koju u preko naočara dobijali predstavljala je njih same samo snimljene sa leđa. Kada su im leđa dodirnuli olovkom, tako je prikazano i na avataru koji su gledali, što je dovelo do toga da pomisle da je virtuelno telo zapravo njihovo.
Ovo je dovelo do toga da je veliki broj dobrovoljaca bio zbunjen oko toga koje telo je zapravo njihovo, iako su bili na razdaljini od 2 metra od virtuelnog modela.
„Vizija i dodir učinili su da se dobrovoljci bukvalno pogube u njima samima. Počeli su da misle da je avatar zapravo njihovo telo. Uspeli smo da veštački stvorimo vantelesno iskustvo. Takođe smo uspeli da razdvojimo dodir i vid, tako da su osobe mislile da je njihovo telo zapravo 2 metra ispred“, izjavio je profesor Blanke i dodao da je vantelesno iskustvo rezultat malog kvara u mozgu za koji je odgovorna razlika između vida i dodira.
Ovo otkriće, sudeći po istraživačima, moglo bi da dobije i svoju komercijalnu vrednost kroz brojne video igre koje će igrački doživljaj podići na potpuno novi nivo, a moći će da se koristi i za ispravljanje iskrivljene slike koju pojedini ljudi imaju kada je u pitanju njihov izgled i koja može dovesti do anoreksije. (B92)
- Blogger Comment
- Facebook Comment
Пријавите се на:
Објављивање коментара
(
Atom
)
0 коментара:
Постави коментар