U manastiru Tumane presvučene mošti Svetog Zosima, kolona duga 5 kilometara (VIDEO)

U manastiru Tumane tradicionalno su presvučene mošti Svetog Zosima. Hiljade vernika posetilo je tu svetinju koja se nalazi u podnožju golubačkih planina, kako bi bili deo liturgije i primili blagoslov u vidu delića stare odežde Svetog Zosima koji će biti podeljeni vernicima. Prema zvaničnom izveštaju nadležnih kroz manastir je prošlo preko 25.000 ljudi.

Facebook / Манастир Тумане

U prvu nedelju posle Spasovdana, u manastiru Tumane koji je ovom prilikom otvoren čitave noći, okuplja se izuzetno veliki broj vernika.

U ovoj svetinji staroj više od šest vekova, osnovanoj u 14. veku, u vreme pre Kosovskog boja, Sveta liturgija počela je u 8.30. Od 10.30 održano je tradicionalno presvlačenje moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca, kojeg vernici traže i dobijaju isceljenja.

Ovaj običaj uveli su, prilikom otkrivanja moštiju Svetog Zosima, 1936. godine, ruski monasi tokom boravka u Srbiji i trajao je do 1943.  godine. Obnovljen je pre osam godina.

Svete mošti potom su u litiji preneti u Svetiteljevu isposnicu, udaljenu oko jedan kilometar od manastira.

Tu je, u podne, služen akatist, a potom i molitva za zdravlje. Nakon toga vernima će na blagoslov biti podeljeni delići stare odežde. Svete mošti ostaju otvorene na celivanje vernika tokom čitavog dana.

U manastirskoj crkvi verni se klanjaju i netruležnim moštima sv. Jakova Novog Tumanskog, kao i ruskoj čudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice "Kurskaja Tumanska", pred kojom gori neugasivo kandilo.

Manastir godišnje poseti oko milion ljudi iz celog sveta.

Iguman manastira Tumane Dimitrije Plećević izjavio je ranije , govoreći o tradicionalnom presvlačenju moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca, da vernike na ovaj događaj dovodi ljubav i veliko poštovanje prema svetitelju, jer on nikoga iz manastira Tumane nije otpustio bez utehe, isceljenja ili blagoslova.

Dimitrije Plećević je objasnio da je Sveti Zosim bio ugodnik Božiji koji je među mnogim ugodnicima u vreme kneza Lazara došao u Moravsku Srbiju bežeći od Turaka, i dodao da se nastanio u okolini današnjeg manastira Tumane u jednoj pećini koja postoji i danas.

"Mi ne znamo njegove biografske podatke, osim da je među desetinama hiljada monaha, nazvanih Sinaiti, došao u Srbiju. Proslavio se posle svog upokojenja mnogobrojnim čudesnim znamenjima i kao takav ostao je poznat i prepoznat do današnjeg dana", izjavio je Dimitrije Plećević.

On je istakao da svake godine bude prisutan sve veći broj vernika na ovom događaju, koji žele na blagoslov iz manastira da ponesu deo odežde Svetog Zosima, da budu molitveno ukrepljeni i da imaju blagoslov svetitelja uz sebe.


Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар