U manastiru Tumane 1. juna presvlačenje moštiju svetog Zosima Tumanskog: Nikoga ne otpušta bez utehe, isceljenja ili blagoslova

U manastiru Tumane u nedelju, 1. juna, biće održano tradicionalno presvlačenje moštiju svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca i litija sa moštima do njegove isposnice. Arhimandrit Dimitrije, iguman manastira Tumane rekao je da je to značajan, lep i blagosloven događaj i pozvao sve građane da u tom događaju zajedno uzmu učešće.

Manastir Tumane


"Sveta arhijerejska liturgija počeće u 08.30, nakon čega će uslediti presvlačenje Svetitelja, litija sa moštima do isposnice, kao i molitve za zdravlje i svaki blagoslov. Dobrodošli na najveće sabranje naše pomesne Crkve u godišnjem krugu, u manastiru Tumane", istakao je arhimandrit Dimitrije.

Nakon liturgije, mošti svetog Zosima biće svečano presvučene i delovi starog "odjejanija" podeljeni prisutnim vernicima na blagoslov, a potom će mošti u molitvenoj litiji biti prenete do isposnice, gde će tokom čitavog dana vernici moći da ih celivaju.

Ovaj duhovni običaj ustanovili ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva i od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.

U okviru ovog sabranja biće osvećen i novoizgrađeni gostinski konak, građen u periodu od 2021. do 2025. godine, koji raspolaže kapacitetom od 90 mesta u dvokrevetnim, četvorokrevetnim i petokrevetnim sobama, opremljenim kupatilima i klimatizacijom, a u samom konaku nalaziće se i biblioteka sa 50.000 naslova, a njen prostor biće korišćen za održavanje naučnih, teoloških i drugih prigodnih skupova.

„Manastir je jedno živo mesto koje ne vraća ljude samo u istoriju, već snagom Hristovog vaskrsenja i ljubavi sve novo tvori. A to novo uvek treba da se osloni na osveštanu, drevnu i prepoznatljivu tradiciju" - rekao je arhimandrit Dimitrije, iguman manastira Tumane.

Iguman manastira Tumane Dimitrije Plećević izjavio je, govoreći o tradicionalnom presvlačenju moštiju Svetog Zosima Tumanskog Čudotvorca 1. juna u manastiru Tumane, da vernike na ovaj događaj dovodi ljubav i veliko poštovanje prema svetitelju jer on nikoga iz manastira Tumane nije otpustio bez utehe, isceljenja ili blagoslova.

Iguman je rekao da je Sveti Zosim bio ugodnik Božiji koji je među mnogim ugodnicima u vreme Kneza Lazara došao u Moravsku Srbiju bežeći od Turaka, i dodao da se on nastanio u okolini današnjeg manastira Tumane u jednoj pećini koja postoji i dan-danas.

"Mi ne znamo njegove biografske podatke osim da je među desetinama hiljada monaha nazvanim Sinaiti, došao u Srbiju. Proslavio se posle svog upokojenja i mnogobrojnim čudesnim znamenjima, i kao takav ostao je poznat i prepoznat do današnjeg dana", izjavio je on.

"Mi ne znamo njegove biografske podatke osim da je među desetinama hiljada monaha nazvanim Sinaiti, došao u Srbiju. Proslavio se posle svog upokojenja i mnogobrojnim čudesnim znamenjima, i kao takav ostao je poznat i prepoznat do današnjeg dana", izjavio je on.

Plećević je istakao da svake godine bude prisutan sve veći broj vernika na ovom događaju, koji žele na blagoslov iz manastira da ponesu deo odežde Svetog Zosima, da budu molitveno ukrepljeni i da imaju blagoslov svetitelja uz sebe.

Na pitanje da li ovom obredu mogu da svedoče i vernici ili se presvlačenje dešava u delu manastira koji nije dostupan vernicima, Plećević je rekao ništa nije tajno i skriveno, odnosno da vernici mogu da prisustvuju presvlačenju mošti Svetog Zosima.

Kako je objasnio, mošti se nakon liturgije iznose iz kivota, ostaju samo u donjoj monaškoj odeći, iznose se pod letnji oltar gde se oblače u novo odelo, nakon čega se nose u isposnicu gde su čitavog dana dopstupne da ih narod celiva.

Foto: Manastir Tumane

Plećević je istakao da se delići stare odežde već sada pripremaju za deljenje vernom narodu koji ih tog dana dobijaju i na blagoslov nose.

Odgovarajući na pitanje da li postoji neka posebna molitva koju vernici tada treba da izgovore ili je jedino važno da ono što izgovore bude iz srca, Plećević je rekao da vernici ne moraju čak ništa ni da izgovore, već da je najvažnije da punim srcem budu tu sa verom u Boga i u molitveno zastupništvo Svetog Zosima.

"Služba se vrši čitave noći, bogosluženje je neprestano, krunisano je svetom liturgijom. Nakon toga ide presvlačenje moštiju i litija do isposnice", dodao je on.

Plećević je najavio da će 1. juna takođe biti osvećen novi konak kapaciteta 90 ležajeva, a koji je namenjen za prijem hodočasnika, i dodao da će on verovatno od 2. juna biti otvoren za korišćenje vernom narodu koji žele da prenoće u svetinji.

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар