Zašto vreme prolazi sve brže kako starimo? Naučnici nude objašnjenja i rešenje za problem

Mnogi primećuju da vreme s godinama sve brže prolazi. Dok su detinjstvo i mladost delovali duže, u odraslom dobu vreme kao da juri. U studiji objavljenoj u European Review, profesor mašinskog inženjerstva Adrian Bejan objašnjava da vreme koje meri sat nije isto kao ono koje opaža ljudski um...

Pixabay

Sat proveden čišćenjem može izgledati mnogo duži nego sat proveden s prijateljima. Bejan ide korak dalje i pruža različite razloge zašto starost utiče na percepciju vremena. Jedan od glavnih faktora je neurološki fenomen. Kako starimo, "mozak prima manje slika nego što je navikao kada je bio mlađi," kaže Bejan.

Nervna mreža postaje kompleksnija, a protok informacija sporiji. Time mozak beleži manje mentalnih slika, što dodatno usporava obradu informacija i stvara osećaj da vreme prolazi brže.

"Ljudi često kažu da se sećaju dana iz detinjstva kao da su trajali večno. Nije da su ti dani bili značajniji, već su jednostavno procesuirani većom brzinom," objašnjava profesor.


Rutina i smanjenje dopamina

Bejan takođe istčiče da rutina i navike koje dolaze s godinama ubrzavaju osećaj protoka vremena. Deca su fokusirana na učenje i nova iskustva, dok odrasli postaju sve više ukalupljeni u poznato. Nakon 20. godine, telo proizvodi manje dopamina, neurotransmitera koji se aktivira prilikom novih iskustava. Ova smanjena stimulacija dodatno doprinosi osećaju ubrzanog protoka vremena.

Specijalista preporučuje da se "primorate na nova iskustva". "Iznenađujte sebe. Radite neuobičajene stvari," naglašava Bejan. Rutina može biti najveći neprijatelj percepcije vremena, pa je ključ u razbijanju monotonije.


Teorija relativne dužine godina

Još jedan faktor je relativna percepcija dužine godine. Kada ste mladi, jedna godina predstavlja značajan deo života. Kristian Jates, predavač matematičke biologije na Univerzitetu u Batu, ilustruje ovu teoriju: "Godine između pete i desete izgledaju jednako duge kao period između 40-ih i 80-ih godina." Iako zanimljivo, Yates priznaje da je ova spoznaja "pomalo depresivna".

Blic

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар