Naučnica otkrila "trik" koji može POVEĆATI verovatnoću rađanja DEČAKA

Ona je istakla da se verovatnoća da žena začne muško ili žensko dete suptilno menja u zavisnosti od toga u kom trenutku ciklusa dolazi do začeća.

Pixabay


Izvor: dailymail.co.uk/John Ely/J.G.

Profesorka Hana Fraj objavila je na Instagramu zanimljiv fenomen poznat kao „efekat povratka vojnika“, koji se ogleda u porastu broja rođenih dečaka nakon završetka svetskih ratova.

Pokazujući grafikon sa odnosom broja rođenih dečaka i devojčica u Engleskoj i Velsu, objasnila je: „Vidite jasno izražene vrhove – jedan 1919. godine, neposredno nakon završetka Prvog svetskog rata, i drugi 1945. godine, odmah posle kraja Drugog svetskog rata.“

Ova akademkinja i televizijska voditeljka navela je da dokazi ukazuju na to da je ovaj fenomen rezultat kombinacije društvenih okolnosti i jedne biološke specifičnosti – veće verovatnoće da žena začne dečaka ako do začeća dođe rano u njenom 'plodnom prozoru'.

Profesorka Fraj objasnila je da se nakon ratova obično beleži povećana učestalost se*sualnih odnosa, jer se vojnici vraćaju svojim suprugama ili partnerkama, što povećava šanse za začeće.

Ova povećana učestalost se*sa znači da je veća verovatnoća da će žena zatrudneti ranije u svom ciklusu, a upravo taj aspekt, prema njenim rečima, može dovesti do porasta broja rođenih dečaka.

„Verovatnoća da žena začne muško ili žensko dete suptilno se menja u zavisnosti od toga u kom trenutku ciklusa dolazi do začeća“, rekla je i dodala:

„Ako se začeće dogodi malo ranije, šanse da će roditi dečaka su neznatno veće.“

Stručnjaci teoretiziraju da bi razlog za to mogli biti hormonske promene ili promene u nivou kiselosti u ženskom reproduktivnom sistemu tokom ciklusa, što može uticati na sredinu u grliću materice.

Ove promene mogu pogodovati spermatozoidima koji nose Y hromozom (koji određuje muški pol) da prvi stignu do jajne ćelije.

Druge studije sugerišu da bi neravnoteža u broju rođenih dečaka i devojčica mogla biti posledica neznatno veće smrtnosti ženskih embriona u odnosu na muške.

Međutim, profesorka Fraj upozorila je da oni koji se nadaju da mogu uticati na pol svog deteta metodom ranog začeća u ciklusu ne mogu računati na siguran uspeh.

Objasnila je da je povećana šansa za dobijanje dečaka na individualnom nivou „izuzetno mala“.

„Međutim, kada se posmatra na nivou populacije, ovaj obrazac postaje veoma jasan“, dodala je.

Iako nosi naziv „efekat povratka vojnika“, ovaj fenomen nije uvek povezan sa ratovima, navela je profesorka Fraj.

Još jedan porast broja rođenih dečaka zabeležen je u Britaniji 1973. godine, tokom energetske krize, kada su mnogi radili svega nekoliko dana nedeljno van svojih domova.

„Mislim da sada znamo čime su se Britanci bavili tokom svoje trodnevne radne nedelje“, našalila se profesorka Fraj.

Iako je „efekat povratka vojnika“ stvaran, važno je napomenuti da se i u uobičajenim periodima u proseku rađa nešto više dečaka nego devojčica.

Ovaj odnos obično iznosi otprilike 104 dečaka na 100 devojčica.

Međutim, ova razlika ne utiče značajno na demografsku ravnotežu, jer statistički gledano, nešto više dečaka umire pre nego što dostigne zrelost u poređenju sa devojčicama, najčešće zbog nesreća ili razvojnih problema.

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар