METEOROLOZI DALI DETALJNU PROGNOZU VREMENA DO KRAJA LETA: Stiže najtopliji tropski talas

Srbiju ovog leta očekuje nekoliko dugih tropskih talasa, sa temperaturama koje će ponekad prelaziti granicu od 40 stepeni, a najtopliji i najduži nas očekuje u drugoj polovini jula i početkom avgusta.

Photo by Bruno Gomiero on Unsplash

Meteorolog i profesor geografije iz Novog Sada Marko Čubrilo, nema dilemu da će ovo leto biti prilično toplije od proseka.

„Posle vrelog talasa koji je iza nas, najtopliji bi trebalo da budu kraj jula i prva nedelja avgusta. Prema sadašnjim modelima, prolazno osveženje se očekuje posle 10. avgusta, dok je krajem jula moguć manji, kratkotrajni pad temperature“, kaže Čubrilo.

Drugi tropski talas praktično će početi već za nekoliko dana.

„Posle 16. jula, pa sve do oko 26. jula, a možda i duže, očekuje nas toplo i ekstremno toplo vreme uz maksimume koji će se kretati od 31 do 37 stepeni, a lokalno i oko 40 stepeni Celzijusa. Noći će ponovo postati neugodno tople i minimumi često neće padati ispod 24 stepena“, upozorava Čubrilo.

Kako kaže, tek posle 25. jula će biti moguće kakvo-takvo osveženje, koje neće dugo trajati. A pitanje je i koliko će se osetiti.

Slede nove, velike vrućine i ovo će biti drugi, a gotovo sigurno ne i poslednji vreli talas ovog leta. Osim vrućine u predelima gde je kiše bilo vrlo malo ili je uopšte nije bilo, nastavlja se suša.

Tropski talas će se preliti iz jula u avgust.

„Početkom avgusta nas očekuje ponovo toplo vreme uz maksimume od oko 35 stepeni Celzijusa, dok se negde između 9. i 16. narednog meseca može očekivati izraženije osveženje uz temperature u granicama proseka ili malo ispod njega, uz češću pojavu kiše i pljuskova“, kaže Čubrilo za „Blic“.

Drugi deo avgusta bi, po njegovim rečima, trebalo da obeleži stabilnije i toplije vreme.

„Maksimumi, ipak, uglavnom više ne bi prelazili vrednosti od oko 32 stepena Celzijusa, uz svežije noći, dok se prema kraju meseca ili početkom septembra očekuje jače zahlađenje koje bi označilo kraj „pravog“ leta uz znatno niže temperature i kišu povremeno“, napominje Čubrilo.

„Jako je daleko za neka preciznija predviđanja, ali u ovom momentu stoji signal da bi on posle svežeg i kišovitog prvog dela meseca, u drugom delu mogao doneti sunčanije vreme uz temperature oko ili malo iznad proseka.

Photo by Pineapple Supply Co. on Unsplash

I RHMZ prognozira natprosečno topao avgust

Da bi avgust trebalo da nam donese velike vrućine, govori i najnovija prognoza Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije.

„Očekuje se topao avgust, sa srednjom avgustovskom temperaturom vazduha iznad višegodišnjeg proseka i sa odstupanjem od oko tri stepena. Srednja avgustovska temperatura vazduha imaće vrednosti od 23 do 25 stepeni u nižim predelima, a u brdsko-planinskim od 16 do 20. Prognozira se da će srednja maksimalna temperatura vazduha za avgust biti od 31 do 33 u nižim predelima, a u planinskim od 20 do 26, dok će srednja minimalna temperatura vazduha biti u intervalu od 17 do 20, a u planinskim od 11 do 15 stepeni. Očekuje se da će broj tropskih dana biti u intervalu od 11 do 17, i to 12 u Beogradu i nižim predelima, a na planinama do osam“, stoji u prognozi RHMZ.

Kako dodaju „tokom avgusta se prognozira količina padavina u domenu prosečnih vrednosti u većem delu Srbije, dok se na severu i delu centralne i istočne Srbije očekuje deficit padavina“.

„Prognozira se da će srednja avgustovska količina padavina u nižim predelima biti od 40 do 65 milimetara, a na planinama od 60 do 80 milimetara, lokalno i više usled očekivanih konvektivnih razvoja. Očekuje se da u avgustu broj dana sa padavinama u nižim predelima bude od sedam do deset dana, a u brdsko-planinskim krajevima do 12.

Od početka meteorološkog leta (1. jun), već smo imali 21 tropski dan sa temperaturama od 30 i više stepeni, od kojih čak 12 vezanih krajem juna i početkom jula.

Najtopliji u Beogradu je bio 1. jul kada je živa u termometru dostigla 37. podeok na Celzijusovoj skali.

Sputnjik

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар