Šta uraditi protiv znojenja ako ništa ne pomaže?

Trebalo da isprobate prirodne metode, koje su provereno upalile kod velikog broja ljudi, pa čak i kod dece u pubertetu.

Pixabay

Soda bikarbona

Malo sode bikarbone pomešajte s nekoliko kapi vode ili umočite vlažne prste u nju i nanesite ispod pazuha. Utrljajte i sačekajte da se osuši.

Limun

Kiselina u limunu ubija bakterije, pa je limun i prirodni dezodorans, ali ga ne stavljajte ako planirate da se sunčate. Isecite limun na pola i polovino istrljajte kožu. Ostavite da deluje 20-ak minuta i isperite hladnom vodom.

Jabukovo sirće

Utrljajte jabukovo sirće direktno na kožu i ostavite preko noći. Ujutru se istuširajte i nanesite talk ili dezodorans. Drugi način je da pomešate dve kašičice jabukovog sirćeta sa medom u čaši vode i popijete na prazan stomak.

ČAJ OD ŽALFIJE

Od lekovitih materija kojima žalfija obiluje, u borbi protiv znojenja jak učinak imaju njena žućkasto-zelena eterična ulja, smola i tanin.

Jednu čajnu kašiku listića žalfije prelijte šoljom kipuće vode. Ostavite da odstoji par minuta, procedite i popijte. Ovaj čaj deluje kao prirodno sredstvo kod prekomernog znojenja, a jedno je od najboljih sredstava protiv noćnog znojenja. Za vidljive rezultate čaj je potrebno piti dve nedelje i to po litru dnevno.

ULJE CRNOG KIMA

Ulje dobijeno hladnim ceđenjem indijskog crnog kima delotvorno deluje protiv bakterija i gljivičnih bolesti, pri čemu pomaže kod preteranog znojenja.

Nakon tuširanja ulje namažite po rukama od prstiju do ramena i, naravno, ispod pazuha.

JABUKOVO SIRĆE

Jabukovo sirće deluje kao prirodni dezodorans jer uništava bakterije. Dovoljno je da jednom dnevno njime prebrišete pazuhe.

Suvu krpu namočite jabukovim sirćetom i prebrišite površine tela na kojima se učestalo znojite. Da biste sprečili znojenje stopala, dva do triput nedeljno napravite kupku sa dve litre tople vode i 75 ml jabukovog sirćeta, pa stopala natapajte najmanje 15 minuta.

VRSTE HIPERHIDROZE

Hiperhidroza se može podeliti na primarnu (esecijalnu), kod koje uzrok nije poznat, i na sekundarnu koja nastaje kao posledica nekih drugih poremećaja.

Sekundarnu hiperhidrozu izazivaju:
  • endokrini poremećaji (hipertireoidizam)
  • tumori (feohromocitom, karcinoid tumor)
  • tumori hipofize
  • tuberkuloza
  • diabetes mellitus
  • limfomi
  • bolesti simpatičkog sistema
  • neurološke i psihijatrijske bolesti (Parkinsonova bolest, Riley-Day Sy)
  • upotreba lekova (Propranolol, Physostigmine, Pilocarpin, triciklični antidepresivi, antiemetici, Venlafaxin)

Ako ništa ne pomaže?

Botoks je krajnji metod i blokira nerve koji aktiviraju znojne žlezde. A kako to sve izgleda?

Prvo je pregled lekar specijalista koji određuje koliko botoksa joj ubrizgati, onda se ispod pazuha nanese anestetik krema i tek kada je ta zona utrnula, ubrizgao se botoks ispod površine kože.

Efekat se oseti već posle prvog ubrizgavanja, a preporučeno se da se isto ponovi za šest meseci do godinu dana. Nakon ubrizgavanja ne sme da se koristi dezodorans 24 sata. Jedan tretman košta oko 250 evra.

Trik poznatih

Dve sestre su gledajući gostovanje glumice Hale Beri u jednoj TV emisiji primetile da se ona dosta znoji i da ima fleke ispod pazuha. Tada im je palo na pamet da naprave uloške protiv znojenja “Dandi Patch” koji su jako brzo postali hit i počele su da ih nose obilne žene, ali i manekenke, glumice na dodeli Oskara. Cena ovih samolepljivih uložaka je oko 10 evra za 10 komada, a uloga im je da upiju znoj, ali i da neutrališu neprijatan miris.

Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар