Grip još "ne trese" punom snagom, ali se teže podnosi nego prošle sezone, potvrđuju lekari: oporavak traje i po 10 dana, oboleli imaju izrazito visoku temperaturu, naglašenu slabost, bolove u mišićima i zglobovima. Ove simptome najteže podnose najstariji i najmlađi.
Image by silviarita from Pixabay |
Obolevanje je još sporadično, tek se očekuje zalet virusa, a lekari upozoravaju da se influenca odboluje u krevetu, kako ne bi došlo do komplikacija.
- Važno je da pacijent posle dva do tri dana od ifekcije dođe do lekara, da mu se poslušaju pluća i da se po potrebi propiše antibiotik - kaže dr Vesna Đekić Tasić, specijalista opšte medicine iz Doma zdravlja Rakovica. - Do tada je bitno da se snižava temperatura lekovima, da se uzimaju i medikamenti protiv bolova i da se održava prohodnost nosa da ne bi došlo do upale grla i ušiju.
Hronični bolesnici, koji se nisu vakcinisali, trebalo bi što manje da izlaze iz kuće, jer tako umanjuju mogućnost da se zaraze.
- Grip nije bezazlena infekcija i vrlo lako može da se iskomplikuje - kaže dr Đekić Tasić. - Pre nekoliko dana imala sam mladu pacijentkinju kojoj se grip spustio na pluća, a to znači da će njen oporavak trajati i do mesec dana.
Iako je najbolje vreme za vakcinaciju protiv gripa od sredine oktobra do polovine novembra, vakcina i sada može da se primi, ali je tada bitno da se naredne dve-tri nedelje, dok se ne stvore antitela, izbegavaju kontakti sa zaraženima.Problem je što su vakcine za besplatnu imunizaciju o trošku države uglavnom potrošene, a vakcina još može da se nađe u privatnoj praksi.
Večernje novosti, Specijalni dodatak Doktor u kući - I. Kovačić |
0 коментара:
Постави коментар