Ove godine dočekalo nas je tropski vrelo leto, pa se čini da malo ko razmišlja još i o zimi. Možda bismo trebali! Svetski meteorlozi, naime, upozoravaju kako bi zbog veoma jakog meteorološkog fenomena El Ninja, koji će doći do izražaja predstojeće zime, u raznim delovima sveta bi mogli da budu registrovani ekstremni vremenski uslovi. Kako piše britanski “Daily Telegraph”, reč je o meteorološkom poremećaju koji će u Evropi izazvati ekstremno hladnu zimu kakva se ne pamti, a u SAD razorne oluje.
Ilustracija: Twitter |
Naime, zbog neuobičajeno izraženog vremenskog fenomena El Ninjo, koji se najavljuje za predstojeću zimu, veći deo planete za nekoliko meseci biće suočen s ekstremnim poplavama, sušama i šumskim požarima.
Kako piše britanski “Daily Telegraph”, pozivajući se na ugledne meteorologe, reč je o ekstremnom meteorološkom poremećaju koji će u Evropi izazvati ekstremno hladnu zimu kakva se ne pamti, a u SAD razorne oluje.
U Južnoj Americi se predviđaju obilne padavine koje će izazvati poplave i odrone, dok se u južnoj Aziji očekuje suša, a u Australiji šumski požari.
Klimatolog Bil Pacert, zaposlen u NASA, kaže da ovogodišnji “El Ninjo” definitovno može da postane “Godzila”.
- Ako ostvari svoj potencijal, biće mnogo zime, poplava, odrona i haosa - rekao je on.
U Centru za klimatske prognoze Američke meteorološke službe predviđaju da će vrhunac El Ninja nastupiti kasno ove jeseni ili početkom zime, ali njegove posledice se osećaju i sada.
Stručnjaci, naime, El Ninju pripisuju poplave u Čileu, teške suše u Indoneziji, na Filipinima i u Australiji, a povezuju ga i sa niskim nivoom vode u Panamskom kanalu, što znatno otežava prolazak brodova.
Neki stručnjaci El Ninjo okrivljuju i za pet supertajfuna registrovanih tokom ove godine na Zapadnom Pacifiku, dok je uobičajeno da do ovog doba godine bude samo jedna takva pojava.
Kako se predviđa, delovanje El Ninja na klimu u svetu će se osećati do ranog proleća 2016.
“El Ninjo” je meteorološki fenomen koji se javlja svakih dve do sedam godina, a NASA s velikom pažnjom prati temperature mora na istočnom delu Tihog okeana, a koje su ključni indikator ove pojave.
Temperature površine okeana u blizini Perua već su 1,9 Celzijevih stepeni više od proseka i proteklih su nekoliko meseci u stalnom porastu. Temperature su skočile više nego što su bile u isto vreme 1997. godine, kada je zabeležen dosad najsnažniji i najsmrtonosniji “El Ninjo”.
U katastrofama širom sveta koje se povezuju s ovim fenomenom, tada je život izgubilo više od 23.000 ljudi, a nastala je šteta koja se procenjuje na 45 milijardi američkih dolara.
0 коментара:
Постави коментар