Proverite svoje zdravlje. Disanje, snaga, krvotok - da li je vaše telo u dobroj formi? Brzo i lako testirajte svoj organizam. Šest lakih i brzih testova pokazaće vam gde se kriju slabosti.
Foto: stockimages/FreeDigitalPhotos.net |
PLUĆA
TEST
Upalite sveću i pokušajte da je ugasite sa rastojanja od oko 80 cm. Ako sveću uspete da ugasite, pomerite je nešto dalje i pokušajte ponovo. Ako ne možete da je ugasite na odstojanju od 80 cm, približite je i izmerite rastojanje na kojem vam to polazi za rukom.
PROCENA
Na ovaj način se testira koliko vazduha ste u stanju da izdahnete. Što je veće rasto-janje, veća je i zapremina vaših pluća. Veoma dobro je 120 cm, od 80 do 100 cm je prosečno. Manje od 70 cm ukazuje da vam je kapacitet pluća mali.
VAŽNO
Ako rastojanje iznosi 70 cm ili manje, uzrok može da bude suženje disajnih puteva ili ste neutrenirani i nedovoljno se krećete.
TEŽINA
TEST
U stojećem položaju krojačkim metrom izmerite obim struka, tačno na sredini između rebra i kukova. Ne zabušavajte, normalno izdahnite i ne stežite se metrom.
PROCENA
Rezultat ovog testa pokazuje vam rizik obolevanja od dijabetesa i od bolesti srca i krvnih sudova (npr. opasnost od infarkta miokarda). Za žene važi: sve ispod 80 cm je dobro. Preko 80 cm rizik je blago povećan, a preko 88 cm znatno povećan.
VAŽNO
Najkasnije kad obima struka pređe 88 cm trebalo bi smršati. Važno je i da svog lekara pitate i koji sport bi bio prikladan konkretno za vas. Većinom nije dovoljno ako se samo manje jede.
SRCE
TESTKažiprstom, srednjim i domalim prstom potražite puls na ruci. Brojte otkucaje 15 sekundi. Taj rezultat pomnoženo sa četiri daje učestalost pulsa u minutu. Prednost u odnosu na elektronsko merenje je što se na ovaj način oseća snaga i ritam pulsa.
PROCENA
Srce je zdravo ako se puls jasno oseća i ako mu učestalost iznosi između 60 i 80 otkucaja. Ne treba brinuti ni ako je ova učestalost 50 ili 100 otkucaja u minutu.
VAŽNO
Ako je puls svaki put veoma ubrzan, jedva se oseća ili se svaki čas javljaju preskakanja, lekar bi trebao da vam posluša srce. Tako ćete proveriti da nemate poremećaj srčanog ritma ili slabo srce.
ŠTITNA ŽLEZDA
TEST
Za ovaj test vam je potrebno ručno ogledalo i čaša vode. Uzmite gutljaj vode i zadržite ga u ustima. Zabacite glavu i progutajte vodu. Pri tom posmatrajte vrat neposredno ispod grkljana i opipajte to mesto kažiprstom i palcem.
PROCENA
Da li vidite ili osećate da se ispod grkljana formira upadljivo ispupčenje? Ovakva ispupčenja mogu da ukazuju na umanjenu funkciju štitne žlezde. Žlezda je često uvećana zbog nedostatka joda.
VAŽNO
U ovom slučaju žlezdu treba pažljivo da vam opipa i lekar. Moguće je da će pored toga biti potrebna i analiza krvi.
RAVNOTEŽA
TESTStanite uspravno, podignite nogu i zadržite ravnotežu što duže možete. Stopalo podignite, a nogu smete da oslonite na drugu nogu. Merite vreme dok stopalo ponovo ne spustite na zemlju.
PROCENA
Ovaj test pokazuje koliko su vam dobri osećaj za ravnotežu i koordinacija. Ko može da stoji na jednoj nozi duže od 60 sekundi, a da ne padne, u odličnoj je formi. Ako stojite 30 sekundi, još uvek je dobro, a trebalo bi da izdržite minimum 20 sekundi.
VAŽNO
Onaj ko brzo gubi ravnotežu, trebalo bi da ode na detaljan lekarski pregled. Lekar bi mogao da vam preporuči i neki sport koji je dobar za krvotok i koordinaciju.
UŠI
TEST
U tihoj sobi bez spoljnih šumova: sasvim lagano protrljajte palac i kažiprst na oko 20 cm od uva. Nakon toga test ponovite drugom rukom ispred drugog uva.
PROCENA
Ako na 20 cm ne čujete, približite prste uvu. Na udaljenosti od 10 cm blago trljanje prstiju bi svakako trebalo da čujete. Na ovaj način može da se utvrdi da li vam je sluh na jednom uvu lošiji. Za to je obično kriv višak ušne masti.
VAŽNO
Ako specijalista konstatuje da lošije čujete zbog loše prokrvljenosti kapilara, moguće je da isti problem imate i sa mrežnjačom oka. Za svaki slučaj, posetite i očnog lekara.
Izvor: Blic
0 коментара:
Постави коментар