Foto: rajcreationzs/freedigitalphotos.net |
Oni tvrde da bi odobrenje za kliničke studije mogli da dobiju već za pet godina, nakon što bude proverena bezbednost, funkcionalnost i trajnost veštačkih penisa dobijenih u laboratoriji.
Organi bi mogli da se koriste uz pomoć ćelija pacijenta, čime bi rizik od odbacivanja bio sveden na minimum.
Profesor Entoni Ejtala nadgledao je razvoj penisa zečeva 2008. i rekao da je transplantacija ljudskih reproduktivnih organa dobijenih ovim putem “na pomolu”.
“Studije na zečevima dale su odlične rezultate, ali za dobijanje dozvole za istraživanje nad ljudima, potrebni su nam konkretni testovi korištenih materijala i jasno definisan proces proizvodnje penisa”, rekao je on.
Za uzgajanje muškog polnog organa u laboratoriji, potrebno je oko šest nedelja. Naučnici kažu da proces počinje pranjem penisa donora u blagom deterdžentu, kako bi se uklonile sve njegove ćelije. Oko dve nedelje kasnije, kada ostanu samo svojevrsne “skele” od kolagena, naučnici “zasađuju” ćelije pacijenta.
Ovaj rad finansira Institut za regenerativnu medicinu Vojske SAD, nadajući se da će otkrića pomoći u lečenju vojnika povređenih u službi.
Međutim, profesor Ejtala kaže da bi mogli biti od koristi i muškarcima sa kongenitalnim abnormalnostima.
Trenutno se rekonstrukcija genitalija obavlja uz upotrebu tkiva samog pacijenta prikupljenog sa podlaktice ili butine, a instalira se i prostetički deo penisa, koji simulira erekciju.
news.com.au/ B92
0 коментара:
Постави коментар