Foto: Victor Habbick/freedigitalphotos |
Hoking, koji je najpoznatiij po svojoj knjizi „Kratka istorija vremena“, pita se da li čovečanstvo napreduje brže nego što odvaja vremena da pomisli na moguće posledice tog tehnološkog napretka.
On je fokus stavio na neverovatna tehnološka dostignuća poput samovozećih automobila i digitalnih personalnih asistenata kao što je „Google Now“. On veruje da smo polako ušli u naučni domen koji je ranije živeo isključivo na filmu.
„Količina novca koji kompanije ulažu u veštačku inteligenciju vrlo lako bi mogla da dovede do toga da na ulici uskoro vidimo pametne robote“, smatra Hoking.
Međutim, šta je problem sa ovom inovacijom?
Hokingove brige vrlo lako bi mogle da budu zaplet nekog horor filma – i odnose se na trenutak kada bi mašine mogle da nas nadmudre.
„I dok je kratkoročni uticaj veštačke inteligencije ograničen osobom koja je kontrolište, dugoročne posledice zavise od toga da li ćemo moći uopšte da ih kontrolišemo“.
Bez obzira na to da li će veštačka inteligencija premašiti ljudsku, kako se Hoking plaši, već sada možemo videti kako mašine zamenjuju ljude.
Sudeći po istraživanju Univerziteta Oksford, 45 odsto Amerikanaca moglo bi da izgubi posao zbog kompjutera u naredne 2 decenije.
Hoking apeluje da čovečanstvo prvo razmisli pre nego što nešto stvori.
| Huffington Post
0 коментара:
Постави коментар