Novo istraživanje pokazalo je da osećaj za vreme potpuno decentralizovan, odnosno da postoji više različitih neuronskih veza sa posebnim mehanizmima koje regulišu ovu pojavu. To ne samo da može dovesti do veštačke manipulacije percepcije vremena, nego i objasniti zašto se naš osećaj za vreme menja u različitim okolnostima.
Dva istraživanja sa Univerziteta u Minesoti uključila su rezus makaki majmune koji su utrenirani da prelaze pogledom prostor između dve tačke u proseku na svakih 1.003 odnosno 0.0973 sekunde.
Koristeći elektrode istraživači su merili aktivnost mozga između 100 neurona u lateralnom korteksu, delu mozga koji je poveza za pokrete očiju.
Otkrili su da su ti neuroni smanjivali aktivnost između svakog pomeranja oka, što im je omogućilo da predvide kada će se naredni pokret dogoditi.
Sporije smanjenje aktivnosti neurona bilo je povezano sa tim što su majmuni nešto kasnije pomerali pogled, dok je brže smanjenje aktivnosti značilo da su pomerali oči pre vremena.
Rezultati eksperimenta pokazuju da naučnici jednog dana mogu da manipulišu subjektivnim iskustvom protoka vremena prateći neuronske veze u mozgu.
Takođe, moguće je da u tome leži razlog zašto svako doživljava protok vremena na svoj način, ali će za takve tvrdnje biti potrebno još istraživanja.
- Blogger Comment
- Facebook Comment
Пријавите се на:
Објављивање коментара
(
Atom
)
0 коментара:
Постави коментар