Prema njenim rečima, Srbija se nalazi u regionu Evrope koji je najugroženiji klimatskim promenama, što smo imali priliku da gledamo nekoliko godina unazad.
- Prema procenama Međunarodnog panela za klimatske promene (IPCC) Srbija se nalazi u regionu koji je uveliko pogođen klimatskim promenama! Sve što se dešava ovih dana, ekstremne promene vremenskih prilika u toku dana, nagle oscilacije temperatura, jake kiše, grad, poplave, pojave klizišta, erozija zemljišta i druge ekstremne promene vremena, posledica su upravo klimatskih promena - ističe Danijela Božanić.
Ona kaže da je očigledno da klima u našoj zemlji više nije ista kao pre 10 godina!
- Pre svega, već je uočljiv nagli i gotovo dnevni prelazak s jednog na drugo godišnje doba, a može se očekivati i da više nećemo imati četiri jasno izražena godišnja doba! To znači da možemo zaboraviti na duga topla leta ili tri letnja meseca bez padavina, već se moramo navići na smenu sušnih perioda praćenih visokim temperaturama i perioda sa ekstremnim dnevnim količinama kiše. Zime više neće biti sa onoliko dana sa snegom kao ranije. Snežnih padavina i niskih temperatura će biti, ali u nekom kraćem periodu od dve-tri nedelje, kao što je bilo i ove zime - objašnjava sagovornica Pressa.
Ona kaže da se na državnom nivou trenutno rade procene koje treba tačno da pokažu u kojoj meri je Srbija pogođena klimatskim promenama i šta nas na tom planu očekuje u budućnosti.
- Krajem septembra trebalo bi da bude gotov dokument koji će sadržati informacije o tome šta je potrebno da naša država učini u smislu prilagođavanja na klimatske promene. To je jako važno jer klimatske promene utiču na funkcionisanje raznih sistema i sektora, pre svega, na poljoprivredu, energetiku i zdravstvo. Ako nam poplava uništi letinu nećemo imati dovoljnu proizvodnju hrane, a manjak padavina može značajno uticati na proizvodnju električne energije - kaže Božanićeva.
Direktor Sektora za klimatske promene RHMZ Goran Pejanović potvrdio j
e za Press da se kod nas već osećaju ozbiljne posledice klimatskih promena.
- Već imamo povećan broj tropskih dana i noći, a manji broj ledenih dana. Prosečna temperatura u Srbiji porasla je od 0,5 do 0,7 stepeni u odnosu na 1961. godinu, a u istom periodu imamo i blagi porast količina padavina. Zime su u celini toplije, ali sa naglim oscilacijama temperature. Tako se dešava da imamo ledeni talas od dve-tri nedelje, sa ekstremno niskim temperaturama, da bi potom temperature skočile na 20 stepeni. Upravo su ove nagle promene vremena posledica klimatskih promena. One su i dovele do toga da više nemamo jasnih prelaza iz jednog godišnjeg doba u drugo - kaže Pejanović.
On ističe da do globalnog otopljavanja dolazi zbog povećanja količine štetnih gasova u atmosferi, prvenstveno ugljenmonoksida!
- U slučaju dupliranja količine ugljendioksida u atmosferi do kraja 21. veka, što je najgori projektovani scenario, doći će do drastičnih klimatskih promena! Tada bi temperature u Srbiji mogle da porastu za više od tri stepena, a količina padavina smanjile bi se za pet do 15 odsto na godišnjem nivou - upozorava Pejanović.
(Press)
Poplave su ovog proleća pogodile 1.000 domaćinstava u Srbiji i ugrozile 4.000 do 5.000 ljudi
Iz svojih korita izlila se Sava, Dunav, Drina, Tisa, Timok...
Olujno nevreme i grad pogodili su Valjevo, Čačak, Kraljevo, Kragujevac, Novi Sad, Suboticu...
Samo tri dana u maju bila su bez padavina
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Srbiji je palo čak 55 odsto kiše više nego što je to uobičajeno u maju
Rekorder u količini padavina bio je Sombor, gde je u maju palo 200 litara kiše po kvadratnom metru, što je tri puta više od višegodišnjeg proseka
Gospodja Danijela Božanić nije čula za HAARP ili ne želi da veruje u nešto što je mnogima odavno jasno??
ОдговориИзбриши