SETI: 50 godina potrage za vanzemaljcima

SETI u prethodnih 50 godina nije uspeo da ostvari prvobitni cilj uspostavljanja kontakta s vanzemaljcima, ali je uspeo da privuče pažnju na astronomiju, pomogao da se razvije oblak računarstvo i inspirisao generacije novih naučnika.

Osmog aprila 1960. Kornelov profesor astronomije Frenk Drejk, astronomije Frenk Drejk, uperio je radio teleskop prema zvezdi Tau Ceti (Tau u sazvežđu Kit) nadajući se da će čuti emisije neke vanzemaljske civilizacije. Naravno, nije čuo ništa osim uobičajenog šuma. Međutim, ovim eksperimentom Drejk je započeo višedecenijsko traganje za vanzemaljcima koje je danas poznato kao projekat SETI (skraćenica od Search for Extraterrestrial Intelligence – traganje za vanzemaljskom inteligencijom). SETI u prethodnih 50 godina nije uspeo da ostvari prvobitni cilj uspostavljanja kontakta s vanzemaljcima, ali je uspeo da privuče pažnju na astronomiju, pomogao da se razvije oblak računarstvo i inspirisao generacije novih naučnika.

Tih šezdesetih godina SETI je privukao pažnju Nase, nacionalne fondacije za nauku i čuvenog astronoma i popularizatora nauke Karla Sejgana, ali je vrhunac dostigao 1977. kad su Drejk i Sejgan uspešno lobirali Nasu da sondu Voyager opremi zlatnim diskom na kome je s jedne strane upisana informacija o Zemlji, a s druge snimci klasične, tradicionalne i pop muzike. Ideja je bila da kad Voyager napusti Sunčev sistem, ukoliko ga neki vanzemaljci nađu moći će da dekodiraju zemaljsku muziku i nauče ponešto o životu na Zemlji.

Te iste 1977. radio teleskop Veliko uvo (Big Ear), kojim upravlja SETI, primio je čuveni rafalni signal u trajanju od 72 sekunde nazvan "Wow!". U to vreme naučnici su ga protumačili kao jedini koji bi mogao biti znak vanzemaljske civilizacije. Kasnija pretraživanja nisu otkrila ponovljeni signal a u međuvremenu se pojavilo i nekoliko drugih objašnjenja o njegovom mogućem poreklu. Međutim, taj signal je još uvek jedini rezultat s kojim se SETI najviše približio prijemu poruke vanzemaljaca.

Iako nije pronašao vanzemajsku inteligenciju SETI je i danas inspiracija za mnoge. Čuvar ekrana SETI At Home, koji je naučnicima pomogao da obrade ogromne količine podataka, postavio je scenu za programe koje danas koriste biološka laboratorija na Berkliju i Veliki hadronski sudarač. Nešto bliži osnovnoj misiji projekta SETI je razvoj teleskopske tehnologije koja je dovoljno napredna da otkrije ekstrasolarne planete, ponovo je poslednjih godina oživela i lociranje planeta sličnih Zemlji koje kruže oko udaljanih zvezda.

Uz čestitke za pedeseti rođendan i želje da i narednih pedeset godina budu bar jednako produktivne, ide i pritajena nada da će možda pronaći neke male zelene, šta god oni bili. (Mikro vesti)
Share on Google Plus

Astro sajt: Info

INFOrmacije i saveti za ljude otvorenog duha.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментара:

Постави коментар